قلب آبی

تو رها شدی از بند اسارت دل من ...

من تو را سخاوتمندانه به كسي هديه مي دهم كه از من عاشقتر باشد و از من براي تو مهربانتر...

من تو را به كسي هديه مي دهم كه صداي تو را از هزار فرسخراه دور  در خشم... در مهرباني... در دلتنگي... در هزار همهمه دنيا يكه و تنها بشناسد...

 من تو را سخاوتمندانه به كسي هديه مي دهم كه راز  آفتابگردان و تمام سخاوت هاي عاشقانه اين گل معصوم را بداند ...

و ترنم دل پذير هر آهنگ.... هر نجواي كوچك.... برايش يك خاطره مشترك باشد...

او بايد از رنگين كمان چشمان تو تشخيص بدهد كه امروز هواي دلت آفتابيست يا آن دلي كه من برايش ميميرم سرد و بارانيست ...

همان طور عاشق ..همان طور مبهوت ...

آيا كسي پيدا خواهد شد از من عاشق تر و از من مهربانتر براي تو ؟ ...

تو را سخاوتمندانه با دنيايي از حسرت خواهم بخشيد ...

                            و او را كه از من عاشقتر است هزار بار خواهم بوسيد ...

+نوشته شده در ۱۳۸٦/۳/۳۱ساعت٥:۳٠ ‎ب.ظتوسط مهدی ناطق | نظرات ()
هیس !

  هيس !!!

  بايد سكوت كنم . قسم خورده ام ساكت بمانم . پرسشهاي بي پاسخ مرا نيز براي دل خود نگاه مي دارم . بايد سكوت كنم .

  ياور مهربانم ؛ اي آنكه هيچگاه مرا نبردي از ياد ؛ قصه گذشته هاي من به چند نقطه چين رسيده است و   كسي چه مي داند اين نقطه چين با كدامین كلمات پر خواهد شد . هر چه هست و هر چه باشد ؛ ديگر اينجا يا  هيچ جاي ديگر در اين مورد چيزي نخواهم گفت . سكوت و باز هم سكوت

+نوشته شده در ۱۳۸٦/۳/٢٠ساعت٢:٠۳ ‎ب.ظتوسط مهدی ناطق | نظرات ()
اینترنت

اینترنت را باید بزرگ‌ترین سامانه‌ای دانست که تا کنون به دست انسان طرّاحی، مهندسی و اجرا گردیده‌است. این شبکهٔ عظیم جهانی، در ابتدا، با انگیزهٔ همکاری، دست‌رسی چند سویه به منابع و مهارت‌های محاسباتی، و امکان‌پذیری کار در زمینه‌های بین‌رشته‌ای (interdisciplinary) علوم و مهندسی شروع شد (در اواخر سال ۱۹۶۰ (میلادی). تنها از اواسط دهه ۱۹۹۰ است که اینترنت به صورت یک شبکهٔ همگانی (public) و جهانی (world wide) درآمده‌است. وابسته شدن تمامی فعّالیّت‌های بشر به اینترنت در مقیاسی بسیار عظیم و در زمانی چنین کوتاه، حکایت از آغاز دوران تاریخی نوینی در عرصه‌های گوناگون علوم، فن‌آوری و به خصوص در نحوهٔ تفکّر انسان دارد.

شواهد زیادی در دست است که از آنچه اینترنت برای بشر خواهد ساخت و خواهد کرد، تنها مقدار بسیار اندکی به واقعیّت درآمده‌است.

بزرگ‌ترین دشواری‌های فنّی در اینترنت آینده را پیچیدگی (complexity)روزافزون سیستم و مسائل مربوط به مقیاس‌پذیری (scalability)آن تشکیل می‌دهد. به زبان علمی ساده، سامانه‌هایی را پیچیده می‌خوانیم که درآنها اجزاء متعدّدی درمقیاسها و اندازه‌های متفاوت به همکاری می‌پردازند، به گونه‌ای که هیچ یک ازآن‌ها کم‌اهمّیّت ترازدیگری نیست. فن‌آوری خدمات وب (web services)به منظور مدیریت مؤثّرتر پیچیدگی، و نیز بهبود مقیاس‌پذیری اضافه گردیده‌است. برای برخورد با مشکل مقیاس پذیری اینترنت، کنسرسیوم وب جهان‌شمول اقدام به ایجاد اکس‌ام‌ال کرد که یک محصول شرکت مایکروسافت است.

بزرگ‌ترین تحوّل لازم برای گذر از اینترنت کنونی به نوع آینده را می‌شود پدیده بسیار بااهمّیّت وب معانی گرا (semantic web) دانست. شاید بتوان این وب جدید را که بشر هنوز در نقطه آغازین برپایی آن است، فضایی جهانی از جنس محاسبات هوشمند ماشینی دانست که درآن تمامی دانش بشر ازآغاز تا هر نقطه زمانی دیگر به منظور همکاری،و رقابت در دسترس ماشین وانسان قرار خواهد داشت.

واژه«اینترنت» درمعنای عام برای اشاره به مفهوم » و "internetwork" (و خلاصه‌تر "internet" با i کوچک) به کار می‌رود.

ساختار اینترنت :

اینترنت را می‌شود شبکه ای عظیم متشکّل از میلیون‌ها رایانه مختلف دانست که از شبکه‌های متفاوت، با کاربران گوناگون، و دارای علایق و اهداف محاسباتی متعدّد به وجود آمده باشد، ولی در نهایت به صورت یک شبکهٔ جهان‌شمول واحد و در مقیاس جهانی به هم متّصل شده‌است.

تا کنون، طرّاحی و ایجاد اینترنت بر اساس معماری‌های گوناگونی انجام گرفته‌است. از جمله مهم‌ترین آنها باید معماری دو ردیفه (two-tier architecture)، معماری سه ردیفه (three-tier architecture)، و نیز چند ردیفه (multi-tier architecture) را برشمرد.

در اینترنت به طور کلّی می‌توان همهٔ رایانه‌ها را به دو دسته تقسیم کرد. سرویس‌گیرنده / سرویس‌دهنده (Client / Server). سرویس‌دهندگان، خدماتی را (مانند وب و FTP) برای سایر سامانه‌ها فراهم می‌کنند و سرویس‌گیرندگان، سامانه‌هایی هستند که برای دست‌یابی به این خدمات، به سرویس‌دهندگان وصل می‌شوند. یک رایانهٔ سرویس‌دهنده می‌تواند چند سرویس را فراهم کند. برای مثال روی یک سرویس‌دهنده، یک نرم‌افزار وب سرور و میل سرور نصب کنیم.

یکی از استفاده‌های اینترنت شرکت در گروه‌های مختلف اینترنتی است مثل مجموعهٔ گروه‌های اینترنتی یاهو (Yahoo!). کسانی که می‌خواهند عضو این نوع گروه‌ها شوند باید یک ID در یاهو داشته باشند که این کار بسیار ساده‌ای است .گروه‌های یاهو به بخش‌های بسیار متنوّعی تقسیم می‌شود که در صفحهٔ اوّل یاهو گروپ (Yahoo! Group) دسته‌بندی‌های آن وجود دارد.

ادامه دارد .........

+نوشته شده در ۱۳۸٦/۳/٢٠ساعت۱:٥٦ ‎ب.ظتوسط مهدی ناطق | نظرات ()
تقديم به حسرت هميشگي ام !

زير خاكستر ذهنم باقيست آتشي سركش و سوزنده هنوز

يادگاريست ز عشقي سوزان كه بود گرم و فروزنده هنوز

عشقي آن گونه كه بنيان مرا سوخت از ريشه و خاكستر كرد

غرق در حيرتم از اينكه چرا مانده ام زنده هنوز؟!

گاه گاهي كه دلم مي گيرد پيش خود مي گويم :

آنكه جانم را سوخت ياد مي آرد از اين زنده هنوز؟!

بعد تو ليك پس از اين همه وقت

كس نديده به لبم خنده هنوز

بي قرار توام و در دل تنگم گله هاست

آه بي تاب شدن عادت كم حوصله هاست

مثل رخ مهتاب كه افتاده در آب

در دلم هستي و بين من و تو فاصله هاست

 

+نوشته شده در ۱۳۸٦/۳/٩ساعت۱:۳٢ ‎ب.ظتوسط مهدی ناطق | نظرات ()
معرفي اجمالي علوم ارتباطات ( مطالعات رسانه اي )

چون من خودم در رشته علوم ارتباطات مشغول به تحصيل هستم  و احساس مي كنم اطرافيانم كمتر با كليات و موضوع اين رشته آشنا هستند تصميم گرفتم در اين قسمت به يك معرفي كوتاه و اجمالي از اين رشته بپردازم .  

مطالعات رسانه‌ای نام حوزه‌ای از علوم ارتباطات است که به مطالعه رسانه‌های جمعی و آثار آنها بر افراد و جوامع میپردازد. از پیشگامان این حوزه مارشال مک لوهان و استوارت هال هستند. در ایران مطالعات رسانه‌ای به عنوان زیر مجموعه‌ای از علوم ارتباطات در دانشگاه تهران تدریس میشود.

ارتباطات رشته‌ای دانشگاهي است که به بررسی پدیدهٔ ارتباط می‌پردازد. ارتباط فرایند تبادل دادههاست که معمولاً از رهگذر سامانه ای از نمادهای مشترک انجام می‌گیرد. ارتباطات امروزه دارای دو حوزه کلی است، یکی ارتباطات به عنوان یکی از شاخه‌های علوم انسانی که شامل زیرشاخه‌هایی از جمله مطالعات ارتباطی و روزنامه‌نگاری و روابط عمومی است، و دیگری ارتباطات به عنوان یکی از شاخه‌های فناوری که مخابرات از زیرشاخه‌های آن بشمار می‌آید.

ارتباطات علم برقراری ارتباط است و دارای شاخه‌های گوناگون از جمله ارتباطات انسانی و ارتباطات همگانی است. ارتباط به معنای ایجاد رابطه تعامل و گفتگو است. در حال حاضر ارتباطات جزو مهم‌ترین و مورد علاقه‌ترین علوم است

ارتباط فرایند تبادل داده‌هاست که معمولاً از رهگذر سامانه‌ای از نمادهای مشترک انجام می‌گیرد. ارتباطات امروزه دارای دو حوزه کلی است، یکی ارتباطات به عنوان یکی از شاخه‌های علوم‌انسانی که به ارتباطات اجتماعی معروف است و در ایران شامل زیرشاخه‌هایی از جمله تحیق در ارتباطی جمعی، مدیریت رسانه روزنامه‌نگاری ، روابط عمومی ، مدیریت رسانه خبرگزاری‌ها، تبلیغات بازرگانی و خود ارتباطات اجتماعی است و دیگری ارتباطات به عنوان یکی از شاخه‌های فناوری ارتباطات و اطلاعات است که IT و ICT و مدیریت it در ایران از زیرشاخه‌های آن بشمار می‌آید.

ارتباطات در ارتباطات اجتماعی بر اساس سیستم اجتماعی مورد نظر تعریف میشود بطور مثال در ارتباطات انسانی «تفهیم و تفاهم و تسهیم معنی» قابل کاربرد است ولی در رسانه‌ها از تعریف «فراگرد انتقال پیام از گیرنده به فرستنده مشروط بر اینکه معنی متجلی شده در گیرنده شبیه معنی مورد نظر فرستنده باشد» البته برای موارد دیگر مانند موسیقی باید ار تعاریف دیگری در ارتباطات استفاده کرد. تعریف ارتباطات در علوم پایه از مدل شنن و ویور استفاده میکند و در آن انتقال سیگنال و اطلاعات از مهم‌ترین ارکان بشمار می‌آید.

+نوشته شده در ۱۳۸٦/۳/۸ساعت۸:۱۱ ‎ب.ظتوسط مهدی ناطق | نظرات ()
بازگشت

غروب در نفس گرم جاده خواهم رفت‌

 

پياده آمده‌ بودم‌، پياده خواهم رفت‌

طلسم غربتم امشب شكسته خواهدشد

 

و سفره‌ای كه تهی ‌بود، بسته خواهدشد

و در حوالی شبهای عيد، همسايه‌

 

صدای گريه نخواهی شنيد، همسايه

همان غريبه كه قلك نداشت‌، خواهد رفت‌

 

و كودكی كه عروسك نداشت‌، خواهد رفت

منم تمام افق را به رنج گرديده

 

منم كه هر كه مرا ديده‌، در گذر ديده

منم كه نانی اگر داشتم‌، از آجر بود

 

و سفره‌ام ـ كه نبود ـ از گرسنگی پر بود

به هرچه آينه‌، تصويری از شكست من است‌

 

به سنگ‌ سنگ بناها، نشان دست من است

اگر به لطف و اگر قهر، می ‌شناسندم

 

مام مردم اين شهر، می ‌شناسندم

من ايستادم‌، اگر پشت آسمان خم شد

 

نماز خواندم‌، اگر دهر ابن ‌ملجم شد

محمد كاظم كاظمي

+نوشته شده در ۱۳۸٦/۳/۱ساعت٧:٢٩ ‎ب.ظتوسط مهدی ناطق | نظرات ()